У чудовій долині Куллу, що в Індійських Гімалаях багато чудових місць. Одне з найдивовижніших 🙂 – Храм Електричного Шиви – Біджлі Махадев темпл. Про це наша сьогоднішня публікація Сайту Сходолюба.
Підозрюю, що епітет «електричний» вигадано було любителями Індії не так давно, оскільки Біджлі Махадев — Великий Бог Блискавки. Ця давня назва храму була дана йому тоді, коли про жодну електрику ніхто ще нічого не знав.
Власне про те, коли цей храм було засновано, достовірної інформації немає. Чи не вважати такою розповіді місцевих жителів про те, що темплу дванадцять тисяч років? Розповідають також, що в давнину і сама гора, на якій знаходиться храм, шанувалася, як лінгам Шиви.
Автомобільної дороги до храму Електричного Шиви немає. Добиратися до нього доводиться пішки. Підйом на висоту 2438 метрів досить важкий — непідготовленому туристові доводиться несолодко. Від місця висадки з машини (автобуса) йти вгору — від півтори до трьох годин, залежно від фізичної підготовки.
Дорога проходить через гірські села та красивий гімалайський ліс. Перші метрів двісті-триста стежки — мрія наркомана (а долина Куллу — мрія яблукомана) — зарості конопель у людський зріст по обидва боки стежки.
Дорогою зустрічається багато місць відпочинку, маленьких кафешок, де можна посидіти в тіні. Скажу чесно підйом до Біджлі Махадєв темплу під палаючим гімалайським сонцем – справжнє випробування. Я двічі водив до храму групи. Два рази дійшли не всі. А ті, хто дійшли, казали мені, що якби вони знали, як буде важко, то добре б подумали — йти чи ні?
Але з іншого боку — хіба шлях до справжнього храму може бути легким? Ті, хто посилює цей підйом, отримують винагороду — можливість милуватися фантастичним видом на долину Парваті та долину Куллу.
Це один із найпрекрасніших видів в Індійських Гімалаях. Ви сидите практично над урвищем, ліворуч десь далеко внизу долина Парваті, праворуч – долина Куллу. Ви дивитеся на злиття річок Парваті і Біас, на навколишні гімалайські вершини, на орлів, що ширяють у небі, і розумієте, що важкий шлях до вершини був зроблений не дарма.
Після того, як ви трохи відпочили і налюбувалися приголомшливими краєвидами, можна відвідати один із найзначніших храмів Долини Куллу. Він є великою прямокутною будівлею, спорудженою з великих добре оброблених і не скріплених цементом каменів. Храм Електричного Шиви підперезаний верандою з гімалайського кедра і прикрашений вигадливим різьбленням, типовим для гірських гімалайських храмів.
Навпроти входу в Біджлі Махадев темпл знаходяться двадцятиметровий дерев’яний шпиль із тризубом нагорі, а також лінгами та статуї, що залишилися з давніх-давен. У дощовий сезон дерев’яний стовп «збирає» блискавки. Громовідведення з’єднане з шива-лінгамом усередині храму Електричного Шиви і періодично блискавки розколюють лінгам. Жерці склеюють його назад за допомогою тіста та олії. Цей процес символізує сферу космічної відповідальності бога Шиви – руйнування та подальше відродження.
Що стосується блискавки, що притягує дерев’яного шпиля, то можна припустити, що він являє собою древній символ гірських божеств – палицю (все той-таки фалічний символ).
Цікаво, що гора, на якій знаходиться храм, є сакральним місцем і для буддистів. Не знаю, наскільки заслуговує на довіру ця інформація, але нібито саме тут великим Йогіном та Вчителем Падмасамбховою були заховані терми — езотеричні тексти, які будуть знайдені, коли люди зможуть їх сприйняти.
Але повернемося до Біджлі Махадєв Темпл. За бажання ви можете зробити тут пуджу або просто посидіти якийсь час усередині, щоби відчути силу цього місця. Можна поспілкуватися з місцевим брахманом з всеосяжними очима.
Не відмовиться він і від спільного фотографування 🙂
Дорога донизу, зрозуміло, проходить легше. Завантажуємося в мінібас і додому — у Вашишт, серпантинною дорогою обрамленою яблучними садами (мрія яблукомана).
12.07.2022