Сучасна тибетська іконографія та символіка надзвичайно різноманітна. Набагато легше розібратися що до чого, наприклад, у Таїланді, де скрізь один і той же Будда та відмінності тільки в його позах та мудрах. У монастирях Тибету в Буддах можна заплутатися, оскільки крім початкового Будди (його не слід ототожнювати з богом-творцем в аврамічних релігіях) є ще і Будди споглядання і земні Будди (до яких, власне і відноситься цей Будда з храмів Таїланду 🙂 ).
Дана публікація (і наступні за нею) не має теологічних цілей, а має суто практичну спрямованість. Мені й самому під час відвідування монастирів Тибету часом буває непросто розібратися в тому, чия ця статуя або хто зображений на малюнку. Вивчатимемо матчасть. І почнемо з верху, з Будд.
Ієрархічність тут дещо умовна. Але так просто буде зручніше. Отже, на самому верху у нас Первісний Будда – Аді-Будда. В української Вікіпедії він назван Початковим Буддою. Так Гугл перекладає россійське “изначальный”. Однак мені більш подобається слов “первісний”.
В Тибетському буддизмі Аді-Будда представлений Ваджрадгарою (в традиції ньїнґма Самантабхадрою).
Ваджрадгара вважається Верховним Божественним Гуру школи Каг’юпа тому що він передав методи “великого символу” Тілопі, засновнику лінії Каґ’ю тибетського буддизму.
“Ваджрадгара зображується у темно-синьому барві у позі медитації, як на одинці, так і в єднанні Яб-Юм. Він сидить на місячному і сонячному дисках, розташованих на лотосі, що розкрився. Руки схрещені (в ділянці передпліч) на грудях: у правій руці — золота ваджра, у лівій — золота ваджра (у Ваджрасаттви в лівій руці срібний дзвоник, що є символом жіночої духовності та праджні)”. Wikipedia
Аді-Будда силою своєї мудрости і споглядання еманує п’ять дг’яні-будд. Це Вайрочана, Акшобг’я, Ратнасамбхава, Амоґгасіддги, Амітабга.
Знову ж таки не буду про те чи вважаються ці Будди реально існуючими у просторі та часі чи вони — антропоморфні символи. Ця публікація про іконографію, про те, як дізнатися про цих Будд. Фото нижче в цьому плані хороша підмога
Продовження буде
02.12.2022
Сергій Мазуркевич
НЕИЗВЕДАННЫЙ СЕВЕР ТАИЛАНДА И МАГИЧЕСКИЙ АНГКОР. Авторский тур Сергея Мазуркевича. Если Вам надоели стандартные туристические…
Ни диалогов, ни картинокНи тайн, загадок и страстейТекст из ста тысяч паутинокИ несусветных скоростей Слова,…
Вона була не дуже гордаХодила пішки, читала ФройдаНе їла салаРоман писалаКоли не спалаТо малювалаКружляла в…
Тайский гарем Таїланд як держава сформувався відносно недавно. Принаймні, протягом історії існувало сім тайських королівств:…
Кардунг Ла Індійці в своїх спробах умовити світ в тому, що й вони на щось…